Saç dökülmesi hakkında merak edilenler

Her insanın kafa yapısında yüz yüz elli bin saç teli vardır. Bazen fark edemediğimiz anlarda da, günde elli yüz adet arasında saç teli dökülmesi yaşanabilir. Günlük yaşanan bu saç dökülmesi, daha fazla saç telinin dökülmediği taktirde, kötü bir durum değildir. Aksine saç bölgesinde ki kılların büyüme ve dinlenme aşamalarının bir döngü içinde devam ettiğinin belirtisidir.

Saçların eskisi gibi gür, sağlıklı olmadığını fark etmeye başladığımız günler, saç dökülmesinin gözle görülür bir boyuta geldiğinin işaretidir. Saç dökülmesinin birçok nedeni olabilir. Bu sebepler erkek ve kadınlarda farklı nedenleri de barındırmaktadır. Vücudumuzda bulunan demir ve çinko değerlerinin olması gereken değerin altına düşmesi, B vitaminin azlığı, günlük hayatımız da yaşanan yoğun stresler, radyasyonla iç içe olmak, hormonal değişimler ve genler her insanda kadın erkek gözetmeksizin saç dökülmesine sebep olabilecek etkenlerdendir.

Erkeklerde saç dökülmesinin başlama yaşları kadınlara kıyasla daha fazladır. Kadınlarda ise menapoz döneminden sonra ki zamanlarda östrojen değerinin düşmesi saç dökülmesini arttıran en etkili nedendir. Kadınlarda, erkeklerle kıyasla alın kenarlarında açılma çok daha az görülür. Saç dökülmesi belli bir bölgede yoğunluk göstermez. Dökülmeler seyrelme şeklinde farklı bölgelerde gerçekleşir. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan diğer etkenlerin başında doğum kontrol hapları, hamilelik dönemi ,daha önce de belirttiğimiz menopoz dönemi ve menopoz dönemi sonrası yaşanan hormonol değişimler vardır.

Saç dökülmesi hem sağlığımız açısından bir şeylerin ters gittiğini belirtirken bir yandan da bizi psikolojik olarak kötü bir döneme itebilir. Günlük hayatımızda ki saçın yeri hem fiziksel olarak aksesuar niteliği taşırken, hem de kendimiz için uğraş haline gelmiş bir psikolojik rahatlatma görevini üstlenmişken bu tür bir olumsuzlukla karşılaşmak bizi bir süre aynalara bile küstürebilir. Saç dökülmesinin birçok tedavi yöntemi vardır. Ertelemek yerine, kendimizi daha da iyi hissetmek aslında artık bizim elimizdedir. Bu yöntemleri öğrenmeniz, profesyonel doktorlarımız tarafından bilgilendirilmeniz ve tedavi görmeniz için sizleri de bekliyoruz.