Saç Dökülmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Neredeyse herkes hayatı boyunca en az bir kere de olsa saç dökülmesi ile karşılaşır. Genetik ya da dış faktörler nedeniyle erkeklerin %50’si, kadınların ise %40’ı saç dökülme sorunuyla karşılaşmaktadır. Saçların dökülmesi genellikle, saçların incelmesi, büyüyen saçların azalması ve dinlenen saçların artışından dolayı meydana gelmektedir. Saç dökülmeleri erkeklerde alın ve tepe bölgelerinde gerçekleşir. Kadınlarda ise tepe bölgelerinde belirli bir bölümün azalması sonucu oluşur. Kadın ve erkeklerin saç dökülmeleri farklılık gösterir. Bunun yanı sıra kadınlar ve erkeklerde saç dökülme sebepleri de farklılık göstermektedir. Erkeklerin saç dökülme sebepleri genellikle genetik ya da hormonal olmaktadır. Kadınlar da ise stres ve gerginlik ağır basar.

Saçlar Neden Dökülür?

Kadınların saç dökülme dönemleri, saçları dinlenme fazındayken meydana gelmektedir. Gebelik, emzirme dönemi, doğum kontrol hapları, ilaç tedavileri, demir eksikliği, kansızlık ya da psikolojik olaylardan ötürü saçlarda dökülmeler görülüyor. Bu tarz sebeplerin dışında, saçı bakımsız bırakmak, düzenli bir şekilde uçlarından kestirmemek ya da sürekli şampuan değiştirmek, saç boyamak ya da perma gibi etkiler de bulunmaktadır. Saçlarda dökülmeler ya da kırılmaları engellemek için ise saçı gerekmediği sürece çok fazla toplamamak, özellikle de at kuyruğu yapmamak gerekiyor. At kuyruğu yapılan saçlarda, saç tellerinin fazla gerilmesinden dolayı kırılmalar ya da yıpranmalar gerçekleşiyor.

Saç Dökülmemesi İçin Öneriler

Saç dökülmesinin önüne nasıl geçilir diye soracak olursanız, saç kırılmalarını ve özellikle de dökülmelerini önlemek adına, saçlar ıslakken daha kırılgan olduğundan ötürü havluyla beraber kurutulmamalıdır. Saçlarınızı tararken de fırçalar kullanmak yerine geniş ağızlı taraklar kullanırsanız, saç dökülmesini daha aza indirir hatta önüne geçmiş olursunuz. Saçınıza düzenli bir şekilde bakım uygular veya 1 ila 2 ay düzenli bir şekilde uçlarından kestirirseniz de saçlarınız daha bakımlı ve gür duracaktır. Saç dökülmelerinize engel olmak için ise yapacağınız en mantıklı şey bitkisel yağlardan yardım almak olacaktır. Bitkisel yağlar, hiçbir şekilde kimyasal madde barındırmadığı ve tamamen doğal olduğu için saçınıza en iyi tedaviyi yapacaktır. Bu nedenle saçınızın ömrü uzayacak ve dökülmeler kısa sürede sona erecektir.