Saç Ektirmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde yapılan saç ektirme işlemlerinde oldukça iyi sonuçlar alınabilmekte ancak bu sürecin hayal kırıklıklarına dönüşebilme riskinin olduğunu da unutmamak gerekir. Bu yüzden sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi için dikkat edilmesi gereken birçok hususun varlığı söz konusu. Saç ekimi yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için başlıklar altında açıklamaya çalışacağız.

Saçlarım Neden Dökülüyor?

Genetik olarak saç dökülmesinin sebeplerini kan testleri tespit etmek neredeyse imkansızdır, bu gibi testler ile hormon ve mineral eksikliklerine bağlı olarak gerçekleşen dökülmelerin tespiti yapılabilir. Ancak saç dökülmelerinin tek nedeni mineral eksikliği olmadığı için alttaki patolojinin çok iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekir. Bu analiz tedavinin şekline, süresine ve başarı oranına mutlaka etki edecektir. Bu yüzden saç ekimi konusunda gerek teşhis gerekse operasyon kısmında tecrübeli doktorlar veya uzmanlarla çalışmak gerektiğini unutmayın.

Greft Sayısını Doğru Oranda Belirleyin

Saçlarım döküldüğünde nasıl olsa ileride ektiririm algısı ne yazık ki yanlıştır, bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Ekim yaptırmak isteyen kişiden ekim öncesi donör bölge ismi verilen alanda kaç adet saç kökü olduğu yahut ekim esnasında ne kadar greft gerekli olduğunu belirlemek oldukça önemlidir. Bu bölgeden alınabilecek greft sayısı ise yaklaşık olarak 3000-4000 greft olduğu söylenebilir. Bu da başta söylediğimiz saçlarım nasıl olsa döküldüğünde ektiririm algısının yanlış olduğunu söylemek için yeterli bir sebeptir. Öte yandan saç ekiminin profesyonel olarak yapılmaması durumunda da saç kayıplarının meydana gelmesi veya greft sayısı hakkında alınacak yanlış bir karar yine hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

Mevcut Risklerin Önüne Geçin

Saç ekimi sonrasında derinizde yaşanacak travmalardan dolayı meydana gelebilecek olan kayıplar olduğu gibi, saç ekimlerinin başarısız şekilde gerçekleşebileceğini de unutmayın. Bu yüzden alanında tecrübeli ve referans sahibi ekiplerle çalışmak gerektiğini unutmayın. Mevcut risklerin önüne ancak tecrübe ile geçebilir ve süreci bu şekilde sorunsuz bir şekilde atlatabilirsiniz. Ülkemizin Avrupa’ya oranla saç ekimi konusunda önde olması nedeniyle bu alanda kalitesiz hizmet veren kuruluşların varlığının azımsanmayacak miktarda olduğunu da göz ardı etmeyin.