Saç bakımında yapılan yanlışlar

Saç Bakımında Yapılan Yanlışlar

Saç bakımında yapılan yanlışlar konusunda bilgi verelim. Bazen kadınlar saç bakımında hatalar yapabilir. Herkes tarafından doğru olarak bilinen bazı şeyler bulunmaktadır. Bunların yapılmasına ısrarla devam edilmesi ise, saçlarda bakımsız bir görüntüye neden olabilir. Bu yüzden saç bakımına yönelik yapılan hatalara dikkat etmek gerekir.

Saç bakımında yapılan yanlışlar nelerdir?

Saç bakımında yapılan yanlışlarİyi Bir Bakım İçin Saçlar Sık Yıkanmalıdır:

Yanlış. Sık yıkanan saçların daha bakımlı görüneceği sadece bir yanılmadan ibarettir. Kuaförler durumun tam tersine olduğunu belirtirler. Saçlarınızı sık yıkamanız saçlarınızı zamanla yıpratacak ve eskisinden daha solgun gözükmesine yol açacaktır. Bu yüzden her gün veya iki günde bir olmak yerine, haftada 2 kez saç yıkamak daha iyi olacaktır.

Saçlar Güneşten Etkilenmez:

Yanlış. Güneşten sadece gözlerimizin etkilendiğini düşünürüz. Bu yüzden gözlerimizi koruyan ürünlerle daha sık ilgileniriz. Ama saçlarımızda en az gözlerimiz kadar güneşten çok etkilenmektedir. Saçları koruma yolları arasında pek çok şey bulunur. Bunların yapılmasıyla saçların korunmasını sağlayabiliriz. Öte yandan büyük şapkalar, koruyucu spreyler, koruyucu yağlar saçı güneşten koruyan şeylerden olacaktır. Özellikle yaz aylarında buna dikkat etmeli ve gözlerimizi önemsediğimiz kadar, saçlarımıza da dikkat etmeliyiz.

Organik Boyalar Saça Zarar Vermez:

Yanlış. Kadınlar son zamanlarda saç boyaları için organik boyalara yönelmiş durumdadırlar. Organik boya seçme nedenlerini ise zararsız buldukları olarak açıklarlar. Ama aslında organik saç boyaları da masum değildir. Kanıtlanmış bir durum olan bu durum, bu boyaların saça ve cilde zarar verdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden sadece organik boya kullanımı da saçlarınıza zarar vermemenize yetmeyecektir.

Saçlar Sürekli Toplanmalıdır:

Yanlış. Bazı kişiler sabahtan gece yatana kadar aynı saç şeklini seçebilirler. Toplanan veya topuz yapılan saçlar aslında saçı kıran şeyler arasındadır. Ara sıra saçlar düz şekilde bırakılmalıdır.

Saçlarınızı Islakken Taramalısınız:

Bu teori yanlıştır. Saçların daha kolay taranması için saçların duştan sonra taranması tavsiye edilir. Ama bu yanılgıdan başka bir şey değildir. Islak saçların kırılması daha hızlı olacaktır. Aslında saçlarınızı kolay şekilde taradığınızı sanıyorken, kırıyor olabilirsiniz. Bu yüzden saçların taranması için biraz beklemenizde yarar vardır. Özellikle saçların doğal şekillerde kurutulmasından sonra, saçlarınızı taramanız daha iyi olacaktır.