Saç dökülmesi hakkında merak edilenler

Saç dökülmesi hakkında merak edilenler

Saç dökülmesi hakkında merak edilenler konusunda bilgi verelim. Her insanın kafa yapısında yüz yüz elli bin saç teli vardır. Bazen fark edemediğimiz anlarda ise günde elli yüz adet arasında saç teli dökülmesi yaşanmaktadır. Günlük yaşanan bu saç dökülmesi, daha fazla saç telinin dökülmediği taktirde, kötü bir durum değildir. Aksine saç bölgesinde ki kılların büyüme ve dinlenme aşamalarının bir döngü içinde devam ettiğinin belirtisidir.

Saç dökülmesi hakkında bilgiler

Saç dökülmesi hakkında merak edilenlerSaçların eskisi gibi gür ve sağlıklı olmadığını fark etmeye başladığımız günler vardır. İşte bu günler saç dökülmesinin gözle görülür bir boyuta geldiğinin işaretidir. Saç dökülmesinin birçok nedeni olmaktadır. Bu sebepler erkek ve kadınlar için farklı sonuçlar barındırmaktadır. Vücudumuzda bulunan demir ve çinko değerlerinin olması gereken değerin altına düşmesi önemlidir. B vitaminin azlığı, günlük hayatımız da yaşanan yoğun stresler ve radyasyonla iç içe olmakda etkenlerdendir. Hormonal değişimler ve genler her insanda kadın erkek gözetmeksizin değişmektedir. Bunların hepsi ayrı ayrı saç dökülmesine sebep olabilecek etkenlerdendir. Erkeklerde ise saç dökülmesi hakkında farklı şeyler söylenebilir.

Erkeklerde saç dökülmesinin başlama yaşları kadınlara kıyasla daha fazladır. Kadınlarda ise menapoz döneminden sonra ki zamanlarda östrojen değerinin düşmesi saç dökülmesini arttıran en etkili nedendir. Kadınlarda, erkeklerle kıyasla alın kenarlarında açılma çok daha az görülmektedir. Saç dökülmesi belli bir bölgede yoğunluk göstermez. Dökülmeler seyrelme şeklinde farklı bölgelerde gerçekleşir. Kadınlarda saç dökülmesine sebep olan diğer etkenlerin başında doğum kontrol hapları gelmektedir. Hamilelik dönemi ,daha önce de belirttiğimiz menopoz ve menopoz sonrası yaşanan hormonol değişimler vardır. Kadınlarda saç dökülmesi hakkında farklı şeyler söylenmektedir.

Saç dökülmesi hem sağlığımız açısından bir şeylerin ters gittiğini belirtirken bir yandan da bizi psikolojik olarak kötü bir döneme itmektedir. Günlük hayatımızda ki saçın yeri fiziksel olarak aksesuar niteliği taşımasıdır. Ya da hem de kendimiz için uğraş haline gelmiş bir psikolojik rahatlatma görevini üstlenmişken bu tür bir olumsuzlukla karşılaşmak bizi bir süre aynalara bile küstürmektedir. Saç dökülmesinin birçok tedavi yöntemi vardır. Ertelemek yerine, kendimizi daha da iyi hissetmek aslında artık bizim elimizdedir. Bu yöntemleri öğrenmeniz, profesyonel doktorlarımız tarafından bilgilendirilmeniz ve tedavi görmeniz için sizleri de bekliyoruz.

Saç dökülmesi hakkında bilgiler vermeye çalıştık.